lunes, 30 de marzo de 2020

Nivel 2 Juana Koslay - Prof Diego

Hello and welcome to our class!!!

Open your books on Unit 5d
Let's start with some vocabulary
1 VOCABULARY
A Listen and repeat
Audio A


 B Listen and repeat. Then say how much the food above costs in your country
For example: A burger costs one hundred and twenty five pesos with 50 cents.


 2 READ
A Look at the pictures. What do you think the people are ordering? Listen, read and check your answers.
Audio A

 B Read again and write T or F

 3 PRONUNCIATION
A Listen and repeat. What's the difference between a and b?
Audio A

B Listen and tick the sound you hear
Audio B
 4 LISTEN
Listen and write the prices
Audio


Now open your workbook and go to unit 5d

 A Write the prices (Numbers, for example 1- £ 3.72)



 Keys for the exercises

That's all for today. If you have questions you can use the Whatsapp group or send an email to dnspagnoli@ulp.edu.ar
See you!!!

No hay comentarios.:

Publicar un comentario

Ingles 3 Grupo 1 - Villa Mercedes

April 30th. 2020 Hello people!!! It's almost Friday!!! YEAAAAAAAH Today we are going to finish unid 5 and we will do a revision ...